همه چیز درباره بهترین ویژگی های مکان مطالعه

5/5

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 11 دقیقه

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که برای مطالعه کتاب هایمان همیشه در سر داریم ، وجود یک مکان مناسب برای مطالعه موثر است. نداشتن یک مکان مطالعه خوب بهانه کاملی برای نمره های بد آزمون ها و یا انجام ندادن تکالیفمان است و ما را همیشه عادت خوب مطالعه کردن دور نگه میدارد.

اگر از بهترین رویایمان در مورد ویژگی های یک مکان موثر برای مطالعه از ما سوال شود همه ما به دنبال جایی ساکت و آرام و شایدهم به دوراز همه هستیم ! مکانی که در آن بتوانیم با بالاترین حد تمرکز به مطالعه کتابهایمان بپردازیم و بازدهی بهتری داشته باشیم. این مکان برای ما همیشه می تواند پیام آور حرکت وتلاش کردن به سمت اهدافمان باشد و هربارشوق دوباره کتاب خواندن را در ما زنده نگه دارد.

به راستی چه قدر می تواند این رویا حقیقت داشته باشد ؟ آیا حاضرید با تمام جزعیات  ایده آل هایتان در این مورد را در ذهنتان دوباره به یاد بیاوردید؟ این مکان چه قدر می تواند در زندگی شما لازم باشد ؟

بگذارید خیالتان را راحت کنم : یک مکان مناسب برای مطالعه ، همیشه وجود دارد به شرطی که شما از ساختن آن اطلاع داشته باشید !

در این مقاله به شما کمک می کنیم  در مورد بهترین ویژگی های یک مکان مطالعه، آگاهی کسب کنید و در مورد بهبود آن دست به اقدام بزنید

همراه ما باشید

 

اهمیت مکان ثابت برای مطالعه موثر

از اصلی‌ترین موضوعاتی که در یادگیری و نوع رفتار ما تأثیر به سزایی دارد نکته ای به نام شرطی سازی است . در نظریه شرطی سازی روانشناسان رفتارگرا، با آزمایشات متعدد خود بر این باورند شرطی‌سازی وقتی اتفاق می‌افتد که در شرایط محیطی خاصی، احتمال انجام یک پاسخ در حضور یک محرک بیشتر می‌شود.

در دنیای مطالعه وکتاب می تواند از این مفهوم چنین برداشتی کرد که زمانی که ما  در محیطی ثابت وهمراه با ویژگی های موثرمکان مطالعه حضور داشته باشیم، احتمال اینکه دست به کتاب شده و به مطالعه و یا تحقیق بر روی یک پروژه بپردازیم بیشترمیشود .  پیشنهاد می کینم در صورت امکان برای مطالعه کردن از یک محیط ثابت استفاده کرده وکاملا اجازه دهید ذهنتان به شرایط این محیط در گذر زمان عادت کند . این امر باعث می شود که هر بار در محیطی که برای مطالعه انتخاب کرده اید  قرار گرفته اید ، آمادگی کامل تری برای مطالعه موثر داشته باشید .

 

 شناخت مطالعه سطحی وعمیق !

به همین منظور همه ما درشرایط مختلفی دست به کتاب برده و ازاطلاعاتی که نویسنده در اختیارمان گذاشته است،  در زندگی بهره می بریم. شاید آخرین آزمونی که در آن شرکت کردید خاطره ی چندان خوبی برایتان نداشته است . شاید هم مشغول به خواندن کتاب رمان عاشقانه ای بودید که فصل آخر آن کاملا غافلگیرتان کرده است. همین طور، ما در طی روز با بمباران محتواهایی که با آنها مواجه می شویم ، قطعا انتخاب سخت تری برای درک ویادگیری عمیق تر و یا صرفا دانستن یک موضوع،  پیش روی خود داریم .

حتما با ما هم عقیده هستید که مطالعه کردن در یک دوره طولانی برای قبولی درآزمون کارشناسی ارشد در یکی از بهترین دانشگاه های کشور ،بامقایسه‌‌ی‌ خواندن کتاب شازده کوچولو در حالی که یک لیوان چای به دست داریم و در سکوت شب به تامل و غرق شدن مفاهیم کتاب می پردازیم ، کاملا متفاوت است . هر یک از ما به یک دلیلی به سمت کتاب و مطالعه کردن قدم برمی داریم. پیش از هر‌کاری لازم است هدف تان از مطالعه پیش رو مشخص باشد و  بدانید چه موضوعی را در چه شرایطی شروع به خواندن می‌کنید.

 

تمایل افراد به مکان های شلوغ

با توجه به پژوهش های انجام شده درباره تاثیر بالای مکان ثابت و نسبتا آرام برای مطالعه کردن، در این میان افرادی هستند که تمایل بیشتری به مکان های شلوغ داشته و از راندمان کاری خود نسبتا راضی اند. شاید شما هم جزو این دسته از افراد باشید. پیشنهاد می کنیم با توجه به شناخت روحیات خود و تاثیرپذیری تان از شرایطی که درآن مطالعه به سر می برید ، حتما این به مورد توجه کنید که کدام مکان برای مطالعه کردن شما مناسب است ؟ و حضور در این شرایط چه تاثیری را بر روند مطالعاتی ویادگیری تان میگذارد.؟

 

  ویژگی های موثر مکان مطالعه

 یک مکان یک عشق

اگر یک مکان یا اتاق را به عنوان فضای مطالعه خود تعیین کنیم، به مرور زمان مغزمان با آن موقعیت مکانی احساس نزدیکی بیشتری کرده، به این صورت که هر زمانی وارد این فضا می شویم  حالت مطالعه در ما برانگیخته می شود.

سعی کنید حدالمکان مکان اختصاصی و ثابتی را برای مطالعه کردن و یا کار پشت میز درخانه انتخاب کنید. .  این مکان در وهله اول باید حس خوشایندی برای شما داشته و کاملا با روحیات وعلایق شما سازگار باشد. یادتان باشد برای تجربه دلچسب تر از محیطی که در آن قرا می‌گیرید میتوانید از سلیقه خود برای شخصی سازی تر کردن آن جا استفاده کنید. برای یک تجربه‌ی حضور خوشایند، هم می توان از وجود یک گلدان کوچک کاکتوس بهره برد و هم می توانید کل طراحی  اتاق را متناسب با ویژگی های موثر مکان مطالعه و روحیات خودتان سازگار کنید. انتخاب با شماست!

یادتان باشد این مکان مهم ترین بخشی ست که شما در طی روز،  بیشترین وقت خود را در آن می‌گذرانید و باید مکانی که انتخاب کردید را کاملا دوست داشته باشید .

 

 

کمی راحت باشیم ! لباس های مناسب

اگر مطالعه در اتاقی که دوستش دارید را انتخاب کردید دقیقا این نکته برای شماست ! وقتی قصد داریم برای یک آزمون نهایی خودمان را آماده کنیم و یا این انتخاب را داشته ایم که با افزایش مهارت هایمان از  طریق یادگیری و مطالعه بیشتر، زیاد پشت میز و صندلی مان قرار گیریم،  مهم ترین بخشی ازبدنمان که در مواجه با محیط قرار دارد همین لباسی ست که بر تن داریم ! حتما و لطفا لباسی که بتوانید در آن راحت باشید و ترجیحا کمی گشادترانتخاب کنید . این موضوع به شما کمک می‌‌کند که هنگام مطالعه کردن طی زمان های طولانی  اصلا کلافه نشوید.

چه درهوای گرم و چه در فصل سرما با توجه به دمای محیط که توصیه می‌کنیم همیشه بین 18 تا 24 درجه حفظش شود ، سعی کنید لباسی رو انتخاب کنید که اذیتتان نکند !

رعایت کردن این نکته زمانی که مطالعه را برای بیرون از خانه مثل محیط کتابخانه یا پانسیون های مطالعاتی انتخاب کردید هم ، کاملا ضروری ست .مثلا هیچ وقت انتظار نداشته باشید  که با یک شلوار لی تنگ  ویا پیراهن بافت یقه اسکی بلند، برای ساعت ها مطالعه در این شرایط به خوبی دوام بیاورید!

حتی می‌توانید زمان آزمون دادن هم این نکته را رعایت کرده وپی ببرید که چه قدرمی تواند شما را آسوده خاطر نگه دارد و اذیت نشوید…

از ما گفتن بود

 

 

نظم محیط و میز مطالعه

اولین قسمتی که قبل از شروع مطالعه ذهنمان از طریق چشم ها با آن مواجه می شود دقیقا شلوغی یا تمییز بودن محیط مطالعه است .

فرض کنید یک شیرینی پزحرفه ای هستید و برای مهمانی بزرگی که در پیش رو دارید باید یک کیک بلند 5 طبقه را درست کنید .

قطعا با وجود سفارشی در این حجم واندازه و  تاکید بر آماده بودن تمامی مواد لازم برای درست کردن این کیک خوشمزه ، در کارگاهتان نیاز به محیطی تمییز و ابزارهایی که با نظم در محلشان قرار گرفته باشند دارید .  تصور کنید اولین صحنه ای که وارد کارگاه شیرینی پزی شده و با آن مواجه می شوید خامه های بهم زده و چسبیده به میز اصلی ست ! ازسفارش شیرینی های کوکی مشتری قبل  هنوز نظافتی صورت نگرفته است ! درب فر با وجود گرمای 180 درجه سانتی گراد کاملا باز است و همزن بزرگ صنعتی تان هنوز آغشته به آرد کیک دیروز خود نمایی می کند.

چه حسی به شما دست می دهد که در شرایط نادرست بتوانید ، سفارشی خوب و در شان نام برندتان به مشتری تحویل دهید ؟!

قعطا نمی توان انتظار خوبی از تمام این ماجرا و کیک درست کردن تان داشت !

از دنیای شیرینی های بامزه وکیک های خوشمزه اگر فاصله بگیریم و با همان اشتیاق به کتاب ها و مطالعات پیش رو نگاهی بیاندازیم ، دقیقا متوجه تاثیر مثبت و به سزای محیطی با نظم و تمییزبودن می شویم.  کف اتاقی که عاری از هرگونه مواد اضافه است و سطل زباله ی خالی از کاغذ های مچاله شده  در زیر میز و یا حتی میز کاری که کم تر با خود گرد وغباری نگه داری میکند . شایدهم کتاب هایی که کم تر خاک خورده اند!  باورکنید همه وهمه خیلی برآرامش لحظه اول ذهنتان در شروع روزکاری تاثییر مثبت می‌گذارد.

برای آدمهایی که از نظر تیپ روانشناسی ، عموما آدمهای با نظمی نیستند و سراغ وسایلشان را از هرکسی می گیرند و توجه ی آن چنانی به تمییزی محیط ندارند هم به طور کلی توصیه می‌کنیم در طی روز پس‌ از آخرین باراستفاده از میز واتاق ، با صرف کم تر از 5 دقیقه زمان به تمامی کاغذ های به جا مانده روی میز ویا کتاب های نیمه باز، سرو سامانی داده و روز بعد در ابتدای شروع کار همیشه با خیال راحت و بدون صرف کردن انرژی، مشغول به جمع آورری اوضاع دیروز نباشید .

حتی شما می توانید با صرف حداقل 30 ثانیه زمان در قسمت های مختلف روز ، اقدام بسیار مهمی برای حفظ شرایط محیط داشته باشید .

 

 

کنار گذاشتن عوامل حواس پرتی

اگر از شما بپرسیم مسجد به چه جایی گفته می شود چه پاسخی دارید ؟ یا مثلا آشپزخانه ؟ دامپزشکی چه طور؟

در مثال های بالا اهمیت فعالیت مد نظر با واژه توصیفی آن مکان کاملا مشهود است . همه می دانیم مسجد مکانی ست که نماز گذاران مشغول آداب و فرایض دینی خود هستند . یا زمانی که از آشپزخانه صحبت می کنیم عموما بوی خوش غذا و وسایل پخت و پز به چشم می آید . در مورد دامپزشکی هم فکر کنم با ما هم عقیده باشید که جایی برای سبزی پاک کردن نیست !

بگذاریم مکان مطالعه مان تا جایی که امکان دارد (  با توجه به زندگی شهری و آپارتمان نشینی ) فقط برای مطالعه و کار کردن مان باشد . در زندگی شهری و کم حجم بودن اتاق آپارتمان ها این موضوع  کار را برایمان سخت کرده و گاها اتاق های یک خانه به اتاق خواب معروف اند!

اگر میز و صندلی و یا محل خاصی برای مطالعه انتخاب کردید  بیشترین سعی تان را داشته باشید که از بعضی از وسایل کاملا دوری کنید

مثل

آیینه

عکس و تابلوی رو دیوار

گوشی و کالای دیجیتال

سروصدای بیرون

خوردنی ها و جعبه تنقلات حتی!

یادگاری های رومیزی

.

.

.

با نگاه کردن به موارد بالا شاید کاملا مات و مبهوت شده و با خود می گویید محال است تمامی موارد بالا دقیقا مو به مو رعایت شود.

و ترس اینکه نمی توانید مکانی منطبق با استاندارهای مطالعاتی دنیا داشته باشید ، نگران تان کرده است !

نگران نباشید این حس کاملا طبیعی ست …

برای رفع این نگرانی در قدم اول :

فقط به این نکته طلایی توجه کنید زاویه دید و محل قرار گیریتان باید به دور از عوامل حواس پرتی باشد!

اگر از گوشی و یا لپ تاب تان برای تحقیق و یا فعالیت های کاری استفاده ای ندارید حتما از روی میز مطالعه جمع شان کرده و درحالت بی صدا قرارشان دهید ! پیشنهاد می کنیم با توجه به شرایط زندگی تان، زمانی که نیاز به انجام یک پروژه مطالعاتی طولانی دارید ، گوشی همراه خود را به حالت هواپیما گذاشته و کاملا از بودن در لحظه و مشغول شدن با کارهایتان نهایت لذت را ببرید !

این ابزارها قاتل خاموش تمرکز شما هنگام مطالعه تان هستند.

یادتان باشد شما زمانی از کار عمیق خود نهایت بهره و استفاده را می برید که با حداکثر توان وتمرکز به آن پرداخته و از نتیجه آن لذت می برید.

 

 

وجود میز وصندلی مناسب مطالعه

وقتی قرار است ساعت های متمادی برای یک دوره زمانی خاص یک جا بنشینید و مطالعه کنید، کم تر کسی به یاد سلامت فیزیکی بدنش می افتد!

اگر میز  وصندلی مناسبی ندارید شاید به مطالعه کردنتان ادامه دهید و نتیجخه هم بگیرید اما باید به کمردرد ، مشکلات ستون فقرات که برایتان پیش می آید و حتی درد گردن، سلامی داشته و شک نکنید خیلی زود این دردها ومشکلات  شما را کلافه میکنند و به راحتی بازدهی شما به حداقل ترین حالت ممکن ش می رسد .

پیشنهاد میکنیم که از میزی برای مطالعه و کارتان استفاده کنید که حداقل مابین 73 تا 81 سانتی متر از زمین ارتفاع داشته باشد. طول وعرض این میز باید به گونه ای باشدکه نیاز شما را از گذاشتن ابزارهای مطالعه و حتی استفاده از لب تاپ کاملا برطرف کند.

برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را در تهیه صندلی مطالعه داشته باشید باید بدانید که یک صندلی مطالعه خوب چه ویژگی هایی دارد:

عرض مناسب صندلی ( برای حرکت دادن بدن تان در فاصله زمانی کوتاه )

تکیه گاه ونشیمن گاه مناسب ( حتما دقیت کنید که از فوم مناسب استفاده )

وجود قوس کمر در قسمت تکیه گاه ( به شدت توصیه می شود به این مورد توجه کنید !  )

وجود دستگیره های مناسب (برای گذاشتن آرنج )

گاها دیده می شود افراد از ورم پا و خستگی در این ناحیه هم  از بدنشان کاملا ناراضی هستند. وجود یک زیر پایی مناسب که  در شکل رو برو می بینید ، به راحتی با صرف هزینه مابین 40 تا 80 هزار تومان می تواند کمک بسیار زیاد برای حفظ ارگونامی کامل بدنتان زمانه مطالعه داشته باشد.! قول میدهم هیچ وقت پاهاتون خشته نمیشه با این کار، حتما استفاده کنید !

 

 

دردسترس بودن تمام وسایل وابزار های لازم

به نظر شما مهم ترین ابزاری که یک داور فوتبال برای مسابقه باید داشته باشد چیست ؟ خنده آور ترین لحظه ممکن زمانی ست که یک داور فوتیال سوت وکارت های زرد وقرمز خود را در رختکن جا گذاشته باشد و از همه عذرخواهی کرده و به بیرون از زمین بدود!

اگر شما هم برای مطالعه کردن ، کتاب یا خودکارتان را حتی پشت سرتان جا گذاشته باشید ، چه اوضاعی را تجربه می کنید  ؟

مدام بلند شدن و رفتن پی ابزارها و کتاب و دفتر مناسب تمام تمرکزتان را بهم میریزد وباعث میشود به راحتی از فضای مطالعه و کتاب دور شوید ! تازه شانس بیاورید به طور مثال خودکارتان در پشت میز نهار خوری جا نگذاشته باشید !

پیشنهاد می کنیم:

قبل از شروع مطالعه و یا پروژه تان، حتما نیاز سنجی از کارتان داشته باشید و طی زمان خیلی کوتاه همه موادر لازم را در دسترس خود قرار دهید. تا هر بار مجبور به بلند شدن و دوباره گشتن نشوید .

 

 

نور مناسب برای مطالعه

یکی از شایع ترین مواردی که افراد زمان مطالعه با آن مواجه می شوند ، خستگی زود هنگام چشمانشان است ! در فصل های مختلف همیشه از شدت نورطبیعی خورشید نمی توان بهره برد. تازه اگر اتاق مطالعه مان نورگیر خوبی داشته باشد. چشمان ما در مواجه با زمینه سفید اکثر کتابها و نور مهتابی (سفید یخی رنگ) به راحتی خسته میشود . بهترین راهکار مناسب استفاده همزمان از دو منبه نوری ست .

یعنی جدای از نور طبیعی ما بتوانیم از دو لامپ به رنگ های مهتابی و افتابی برای اتاق مان استفاده کنیم . مهم ترین مزیت این کار چشم شما مدت زمان طولانی تری میتواند به مطالعه بپردازد و اصلا احساس خستگی وخواب آلودگی ناشی از نور نامناسب محیط به سراغ تان نمی آید .

شما با خرید یک تبدیل ساده به ارزش حدود 10 هزار تومان و لامپ مختلف دیگر به راحتی می تواند این مورد را در اتاق تان تست و ازنتیجه اش کاملا شگفت زده شوید!

تذکر خیلی مهم :

هیچ وقت از منبع نور مستقیم که به چشم هایتان یا در موازات با کتاب باشد استفاده نکنید ! چون آلودگی نوری که برای چشم ها اتفاق می افتد اصلا نتیجه قابل قبولی برایتان زمان مطالعه ندارد!

 

 

توجه به رطوبت و اکسیژن مناسب

یکی از مواردی که خیلی می تواند به بازدهی مطالعاتی شما کمک زیادی داشته باشد استفاده از یک بطری آب کنار میز مطالعه است . توجه داشته باشید کوچک‌ترین میزان کاهش آب و مایعات در بدن افراد، اول بر مغز اثر می‌گذارد؛ به طوری که اگر آب بدن فردی کم بشود، قدرت تمرکز ذهنی او هم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و پایین می‌آید. حال در نظر بگیرید یکی از بهترین هدیه هایی که همیشه هنگام مطالعه ویا کار روزانه به بدن خود می توانید بدهید همین میزان متعادل مصرف آب است .

از تهویه مطبوع مکان مطالعه غافل نشوید. همیشه سعی کنید با توجه به شرایط آب وهوایی،  در طی روز از گردش هوای تازه وسالم در محیط مطالعه خود اطمینان حاصل کنید . برای مطالعه کردن در محیطی که انتخاب کردید می توانید با استفاده از یک گیاه مناسب علاوه بر زیبایی که به محیط خود می دهید در تامین اکسیژن مناسب محیط هم نقش داشته باشید  یک گدان کاکتوس کوچک پیشنهاد خوبی ست  حتما بهش فکرکنید.

 

 

استفاده از وایت نویز در محیط های پر سر وصدا

اگر به هر دلیلی در شرایط خاصی مثل صدای بلند تلویوزین ، محیط های پر رفت آمد و به طور کلی آلودگی صوتی بیرون از مکان مطالعه ، دست به کتاب شدید و به یادگیری و مطالعه پرداختید ، می توانید از وایت نویز with nois   ، برای حفظ تمرکز خود استفاده کنید .

واژه نویز سفید (White noise) در اصطلاح علم روان شناسی، در واقع نویز سفید (وایت نویز) به صداهایی انتخابی با فرکانس و توان یک نواخت گفته می شود که آگاهانه در محیط کار و یا استراحت پخش می شوند تا به موجب آن، شخص احساس آرامش و تمرکز داشته باشد. به چند نمونه صدای زیر گوش کنید

استفاد از این نوع از آهنگ ها که عموما تکرار شونده هستند و صرفا گوش را مشغول به خود کرده و مغز را در حالت آرام تر و با تمرکز تری قرا می‌دهند ، کمک شایانی میکند .

 

پاسخ به سوالات و ابهامات دوباره برای تاکید بیشتر

مطالعه در کتابخانه یا پانسوین مطالعاتی مفید است ؟

مناسب ترین رنگ برای محیط مطالعه کدام است ؟

 

نتیجه گیری :

ما با هم در مورد اهمیت مکان ثابت برای مطالعه موثر صحبت کردیم ویاد گرفتیم چه قدر می تواند حضور دریک مکان ثابت  ذهن ما را آماده به مطالعه بیشتر کند. مهم ترین ویژگی های مکان مطالعه را بررسی کردیم و دانستیم رعایت کردن این موارد چه تاثیر مثبتی در روند مطالعاتی مان می تواند داشته باشد.

یادتان باشد بهترین مکان برای مطالعه را خود شما با رعایت مواردی که یادگرفتید ، می سازید و این شما هستید که از مطالعه کردنتان می توانید بهترین بهره را ببرید.

نظر شما در این باره چیست ؟ چه قدر می توانید این موارد را رعایت کنید؟

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است ؟

5/5
نویسنده

نویسنده

اشکان خوش سرور هستم مدیر خانه‌ی‌توانگری‌سرور، مدرس و محقق در حوزه مهارت های مطالعه ویادگیری میخوام بدونید که لذت رشد و یادگیری بسیار دوست داشتنیه! و دلم می خواد این احساس رو با شما عزیزان به اشتراک بگذارم

دیدگاهتان را بنویسید